Starydy i trening

Sterydy dla sportowców skutki uboczne – dobrzy i źli trenerzy

Sportowcy, źli trenerzy i sterydy

Co warto wiedzieć na ten temat – w skrócie …

  • Sportowcy biorą sterydy, aby się wzmacniać. Koniec kropka.
  • Wielu sportowców ucieka się do sterydów, ponieważ ich trenerzy nie nauczyli ich po prostu wartości stabilnego zwiększania wytrzymałości.
  • Ponieważ podstawowy trening ze sztangą zastąpiono ćwiczeniami tanecznymi i ćwiczeniami „funkcjonalnymi”, sportowcy szukają sterydów, aby wypełnić luki.
  • Zawód trenera siłowego jest tutaj częściowo winnym, ponieważ trenerzy zawiedli swoich sportowców.

Prawdziwy cel sterydów

Sportowcy biorą sterydy, aby się wzmocnić. To jedyny powód, dla którego biorą sterydy.
Kulturyści biorący sterydy, aby budować masę mięśniową i to nawet wtedy, gdy spalają tkankę tłuszczową, ale sportowcy biorą sterydy, aby uzyskać siłę. Sterydy działają tak, że pomagają w regeneracji, aby można było wykonać trudniejszy trening, przyspieszając też leczenie urazów i zwiększając mięśnie.

Nie ma żadnych sterydów „technicznych”. Nie ma sterydów „prędkości”. Ani też sterydów szybkości, zwinności, wytrzymałości itd.

Sterydy nie sprawiają, że sportowcy są bardziej „wysportowani” – czynią sportowców silniejszymi, co w efekcie czyni ich lepszymi sportowcami, i dlatego tak wielu z nich je bierze.

Jeśli jednak taki przypadek zostanie przyłapany, stanowi to poważne zagrożenie dla kariery sportowca. Senat Stanów Zjednoczonych – nawet Izba Wyższa Kongresu USA na litość boską – faktycznie zaangażował się w tę sprawę.
Dlaczego więc warto ryzykować i dlaczego nadal prowokować oburzenie takich pompatycznych, samolubnych, żałosnych kretynów, jak senator John McCain, biorąc sterydy?

Ponieważ siła jest ważna dla sportu.

Siła i atletyka

W niektórych przypadkach i w niektórych sportach siła może być nawet ważniejsza niż „atletyzm”. W przypadku braku dokładnych profesjonalnych wskazówek na temat tego, jak uzyskać siłę bez nich, sportowcy biorą sterydy, aby się wzmocnić, ponieważ te środki działają w tym celu bardzo efektywnie.

Ale podobnie działają też przecież przysiady, wyciskanie i martwy ciąg, a do tego nie są one nielegalne!

W związku z tym, nasuwa się pytanie: ilu sportowców, którzy biorą sterydy, wypróbowali najpierw jakiś dobry program treningu siłowego ze sztangą?

Innymi słowy, ilu z tych sportowców ryzykuje swoje kariery (narażając się na potencjalne wykrycie sterydów przed światem sportu, systemem prawnym czy nawet Kongresem USA )- czy robią to jedynie z powodu lenistwa czy nieprofesjonalnego doradztwa swoich trenerów?

Przysiady i martwy ciąg, gdy są prawidłowo zaplanowane, powodują, że każdy rośnie w siłę.

Sportowcy z „wyższej półki” są szczególnie obdarzeni genetyką siły i wzrostu, dlatego właśnie oni najszybciej robią postępy, kiedy są odpowiednio trenowani.

Zdolności utalentowanego młodego człowieka mogą być znacznie silniejsze przy dobrym treningu w krótkim czasie- ale trzeba to zobaczyć aby w to uwierzyć. W rzeczywistości efektywne treningi ze sztangą są często przypisywane sterydom przez ludzi, którzy są nieświadomi tego procesu treningu
.
Jest to typowe dla sportowców, którzy nigdy nie przeszli procesu stopniowego zwiększania siły, aby zobaczyć, że siłę przysiadu i siłę martwego ciągu można zwiększyć dwukrotnie w ciągu kilku tygodni. Wyciskanie na masie może mieć równie szybkie efekty. Bez sterydów.

Jednak zamiast efektywnego treningu siłowego, nowoczesny trener zbyt często automatycznie korzysta z fizjoterapeuty dla swoich programów ćwiczeń.
Problemy z balansowaniem wagi zamiast treningów wytrzymałościowych, jednostronne ćwiczenia z hantlami i stała zmiana setów zamiast postępu w podstawowych ćwiczeniach siłowych i ćwierćprzysiadów – „ponieważ nie jest potrzebny cały zakres ruchu na polu” – to dzisiaj norma.

To pozostawiło wielu sportowców w pozycji nie do utrzymania: wiedzą, że silniejsi sportowcy przynoszą lepsze wyniki, wiedzą, że nie są wystarczająco silni i nie wystarczają ich programy „siłowe”.
Dlatego decydują się na sterydy.

Ponieważ sterydy działają całkiem nieźle, dają natychmiastowe rezultaty, ponieważ większość sportowców z „wyższej półki” używa ich, a ponieważ zbyt wiele mają do stracenia, ryzykując, że nie wykorzystają zalet sterdyów. Boją się, że stracą swoją pracę.

Rozwiązanie sztangi

Ale co by było, gdyby trenerzy tych sportowców byli lepsi w ich wzmacnianiu? Co gdyby ten proces zaczął się w szkole średniej i kontynuowany był przez całą karierę w lekkoatletyce?

Co by było, gdyby każdy sportowieć każdy mógł podnieść co najmniej 550 funtów na stojąco, w martwym ciągu przynajmniej 600 funtów, i potrafił wycisnąć swoją wagę ciała plus 50 funtów nad głową, w wyniku systematycznego treningu siłowego a nie w wyniku używania sterydów?

Dla sportowców tego kalibru te liczby nie są wcale niezwykłe i nie reprezentują specjalnie wielkiej siły. W przypadku sportowców tego kalibru liczby te powinny być wyjściowe i powinny być wynikiem treningu, ponieważ jest to do zrobienia i to naturalnie.
Zwiększenia siły są doświadczalnie mierzone jako ilość masy podniesionej w określonym zakresie ruchu.

Pełne przysiady, martwy ciąg, prasy i wyciskanie na ławkach to jedyne rzeczy, które można łątwo ocenić, ponieważ masa mięśniowa rośnie tutaj przy określonym zakresie ruchu dlatego postęp jest tutaj stopniowy i pozwala na stałe zwiększanie siły przy jednoczesnym zwiększaniu obciążenia.
Te podstawowe ćwiczenia ze sztangą mają potencjał, aby być ulepszane na przestrzeni, dzięki czemu są świetną podstawą długotrwałego programu treningu siłowego.
Ale ostatnio mamy w branży nacisk na rutyny treningowe składające się z tańca zamiast rzeczywistej pracy siłowej, jest więc wątpliwe, aby coś pozytywnego stało się w najbliższym czasie.

Kto jest winien?

To jest naprawdę ciemny czas dla zawodu trenera siłowego, z wieloma nowymi wymówkami, które wymyślane są aby unikać treningu siłowego.
Główni trenerzy, trenerzy siłowi, asystenci trenerów siłowych i wielu sportowców nabrało przekonania, że „funkcjonalność” jest lepsza niż sama siła … z tym wyjątkiem, że tak wielu sportowców bierze sterydy.

W pewnym momencie wina ta wyjdzie na jaw, a wówczas wszystko będzie można naprawić.

Do tego czasu za każdym razem, gdy słyszysz o zawodnikach uprawiających sport wyczynowo z pomocą sterydów, zastanów się nad znaczeniem siły dla tego sportowca i tym, jak zostały mu zaproponowane sterydy zamiast prawidłowego treningu.

Oryginalny tekst napisał
Mark Rippetoe

Artykuł przetłumaczony częściowo ze strony:

https://www.t-nation.com/workouts/arnolds-agonist-antagonist-training

Menu