Suplementy na podwyższenie testosteronu. Sprawdzone produkty

Prymitywne początki terapii testosteronem

W 1869 roku francuski fizjolog Charles Edouard Brown-Séquard wysunął teorię, że wstrzyknięcie spermy zdrowego młodego zwierzęcia do żył starszego mężczyzny wytworzy witalność. Dwadzieścia lat później, w wieku około 72 lat, szalony stary łysol wypróbował to na samym sobie.

Brown-Sequard wyznał zaskoczonej publiczności w paryskim Société de Biologie w Paryżu, że odwrócił swój fizyczny upadek, wstrzykując sobie płynny ekstrakt z jąder psa i świnki morskiej.

Twierdził, że zastrzyki zwiększyły jego siłę, poprawiły jego ostrość umysłu, a nawet wydłużyły łuk strumienia moczu o 25 procent, co prawdopodobnie umożliwiło mu wystrzelenie karaluchów ze ściany toalety.

Procedura została zastosowana we Francji i wkrótce rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone, gdzie William Hammond, były chirurg, poinformował, że preparat zmniejszył ból, poprawił czynność serca i przywrócił potencję.

W międzyczasie Brown-Séquard kontynuował „dopracowywanie” swoich receptur: „Pokrój jądra byka na cztery lub pięć plasterków, wymieszaj z jednym litrem gliceryny, przechowuj przez dwadzieścia cztery godziny, często obracając, myj we wrzącej wodzie, przepuszczaj płyn przez papier filtruj, a następnie sterylizuj w 104 stopniach. ”

Wiemy teraz, że preparaty Browna-Séquarda w dużej mierze opierały się na efekcie placebo. Niezależnie od tego zainspirował badania laboratoryjne i zastosowania kliniczne, które doprowadziły do odkrycia testosteronu.

2 – Przeszczepy jąder

W 1913 r. Profesor chirurgii na uniwersytecie w Chicago wykonał pierwszy przeszczep jądra u pechowego 33-letniego mężczyzny, który stracił jedno jądro w wyniku wypadku, a drugie w wyniku nieudanej operacji przepukliny.

Cztery dni po operacji pacjent nalegał na opuszczenie szpitala, aby „zaspokoić swoje pragnienie”.

Kilka lat później L.L. Stanley, główny chirurg w więzieniu San Quentin w Kalifornii, zaczął „przeszczepiać ludzkie jądra pozyskane od niedawno uśmierconych więźniów dla starszych odbiorców”. Wkrótce potem zaczął używać jąder zwierząt.

Stanley skończył 21 przeszczepami z ludzkimi jądrami i ponad 300 z jądrami zwierząt. Więźniowie z San Quentin dosłownie ustawiali się w kolejce, aby przejść procedurę, a odbiorcy przeszczepu zgłaszali „uczucie prężności i radość życia …”

Mniej więcej w tym samym czasie francuski lekarz zainspirowany pracą Stanleya rozpoczął przeszczepianie małpich jąder pacjentom, którzy skarżyli się na utratę popędu seksualnego. Oświadczył, że procedura promuje sprawność fizyczną i psychiczną, i zalecił, aby była ona wykonywana na dzieciach, aby stworzyć „nową super rasę genialnych ludzi”.

Chociaż oczywiście tak się nigdy nie zdarzyło, doniesienia pojawiające się znacznie później w 1949 r. Wykazały, że ówcześni lekarze podawali doustne i wstrzykiwane formy testosteronu wcześniakom, zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Rok później badanie wykazało, że testosteron metylowy przyspieszał rozwój dzieci i nie wywoływał żadnych widocznych skutków ubocznych.

Prawdopodobnie w wyniku wyżej wspomnianych badań doktorzy zaczęli podawać testosteron dzieciom z anoreksją i niedowagi jako „ogólny stymulator wzrostu”. Stało się to dopiero w 1961 r., Ale na szczęście praktyka nie trwała długo, ponieważ naukowcy dowiedzieli się o skutkach ubocznych stosunkowo masowego stosowania testosteronu w okresie przedporodowym.

3 – Tabletki z gonad

Szał testosteronu z początku XX wieku doprowadził do opracowania kilku dostępnych bez recepty preparatów o wątpliwej skuteczności. Jednym z najpopularniejszych przepisanych przez lekarzy dnia był „tabletki z gonad Henry Harrowera”.

Zawierały 0,25 gramów nadnerczy; 0,50 gramów tarczycy; 1 gram przysadki mózgowej i 1,5 g gruczołu krokowego i wyciągów z komórek Leydiga. Etykietka mówiła, aby brać to 3 do 8 razy dziennie.

Popularne były również „Ovacoids” i „Testacoids”, a także „Concentrated Orchitic Solution”, które zawierały tkankę z „małego, twardego gruczołu jąder zdrowych młodych, żywych kóz, baranów lub małp” rozpuszczonych w alkoholu i wodzie.

4 – Odkrycie testosteronu

W 1929 r. Naukowcy odkryli, że męski mocz zawiera tajemniczy męski hormon, którego szukali. Dwa lata później profesor Uniwersytetu Gottinggen o nazwisku Adolf Butenandt, we współpracy z firmą farmaceutyczną Schering, wyodrębnił niewielkie ilości substancji i nazwał ją androsteronem.

Następnie, w 1934 r., Inny badacz oczyścił hormon z cholesterolu, a on i Butenandt zostali później nazwani współtwórcami chemii za swoją pracę w 1938 r.

Pomiędzy tymi wydarzeniami w 1935 r. Profesor Ernst Laquer wraz ze swoimi kolegami i holenderską firmą farmaceutyczną Organon wydobył hormon z jąder byka i nazwał go – tu następuje dźwięk niebiańskiego chóru – testosteron!

5 – „Spermatyczna gospodarka”

Przed izolacją testosteronu uważano, że drugorzędne cechy płciowe mężczyzn – takie jak masa mięśniowa i wzrost narządów płciowych – są związane z produkcją płynu nasiennego i nasienia. Innymi słowy, „utrata” zbyt dużej ilości nasienia wpłynęłaby na twoją odporność.

Doprowadziło to do przewidywalnego, ale okropnie smutnego przekonania, że nasienie nie powinno być marnowane – że mężczyźni powinni ćwiczyć ekonomiczne wykorzystywanie nasienia. Każdy lekarz ostrzegł mężczyzn, aby nie odbywali nadmiernych stosunków seksualnych lub zabraniali masturbacji, aby nie pozbawili ciała tej istotnej substancji, o której uważano, że jest ograniczona.

W twoim zbiorniku podobno była limitowana ilość płynu, więc lepiej nie jeździć na seksualnej autostradzie spalając ten cenny płyn ustrojowy, a wraz z nim męskość. W związku z tym chudych, niewytrwałych mężczyznami uważano za chronicznych masturbatorów, którzy zostawili najlepszą część swej męskości w pościeli lub majtkach z kosza na pranie swojej siostry.

6 – Testosteron i estrogen: tak podobne, a jednak tak różne

Testosteron i estrogen – położone mile od siebie, ying i yang ludzkich zachowań i rozwoju, prawda? Cóż, mogą mieć różne efekty, ale na pewno nie wyglądają inaczej.

Spójrz na poniższą grafikę. Testosteron jest na górze, a estrogen na dole. Cząsteczki są tak podobne, że można je połączyć w jedną trójwymiarową figurę! Cząsteczki są prawie identyczne, z wyjątkiem jednego samotnego, zdecydowanie odpowiedniego, dodatkowego elementu atomu węgla, który stoi prosto, zilustrowany na czerwono poniżej.

Pisarz naukowy James McBride Dabbs opisał podobieństwo między dwiema cząsteczkami jako metaforę podobieństwa mężczyzn i kobiet:

„Mężczyźni i kobiety są pod wieloma względami podobni – pod względem ciała, umysłu, nadziei i lęków. Powinniśmy pamiętać o tym podobieństwie, myśląc o różnicach między nimi”.

7 – Napaleni chłopcy?

Taki niewinny chłopiec!

Lubimy tak myśleć, ale w ciągu pierwszych 4-6 miesięcy życia dziecka płci męskiej jego poziom testosteronu jest prawie na poziomie dojrzewania. Chociaż nie jesteśmy pewni, dlaczego tak się dzieje, niektórzy naukowcy uważają, że wysokie poziomy mają coś wspólnego z „maskulinizacją mózgu”, która stanowi podstawę dla „typowego” zachowania mężczyzn i płci męskiej.

Czy dziecko płacze, bo jest głodne? Może, może nie. Możliwe, że po prostu chce się bawić piersią mamy. Okej, pewnie nie. Niezależnie od tego prawdopodobnie dobrą rzeczą jest to, że poziom testosteronu spada do normalnego poziomu z dzieciństwa po pierwszych kilku burzliwych hormonalnie miesiącach.

8 – Sportowcy i niski poziom testosteronu

Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale sportowcy płci męskiej zwykle mają niższy poziom testosteronu niż ziemniaki kanapowe. Badania porównawcze wielokrotnie wykazały, że wolne i całkowite stężenia T u przewlekle trenowanych sportowców (biegaczy, ciężarowców, wioślarzy, rowerzystów i pływaków) są zaskakująco niskie. W rzeczywistości poziomy testosteronu u przeszkolonych osób stanowiły tylko 60–85% tego u niewysportowanych mężczyzn.

Podczas gdy poziomy FSH i LH wytrenowanych mężczyzn nie różniły się od mężczyzn niewytrenowanych, poziomy Testosteronu były znacząco zmienione. Niektórzy badacze przypisują tę rozbieżność zmianom metabolizmu testosteronu w wątrobie i pozawątrobowym (mięśnie, skóra), czego nie można zrekompensować gonadami sportowców.

I chociaż ćwiczenia dowolnego rodzaju trwające zaledwie 5-30 minut powodują znaczny wzrost Testosteronu, poziomy spadają poniżej wartości wyjściowej 15-60 minut później. Co więcej, ta redukcja poniżej poziomu podstawowego może trwać do trzech dni, w zależności od czasu trwania i intensywności ćwiczenia!

9 – Poziom testosteronu i płeć dzieci

Student z Georgia State University imieniem Jonathan Bassett przeczytał w literaturze naukowej implikacje, że kobiety z wyższym poziomem testosteronu rodzą więcej chłopców niż dziewcząt. Chociaż nie ma to większego sensu na pierwszy rzut oka, wysoki poziom testosteronu u płodnych kobiet może mieć wpływ na żywotność męskich i żeńskich zygot po zapłodnieniu.

W każdym razie Bassett postanowił przeprowadzić badanie prawniczek i królowych piękności. Wiedział, że prawnicy, kobiety lub mężczyźni, byli zazwyczaj osobami z wysokim poziomem testosteronu, podczas gdy królowe piękności, jako wzorce tradycyjnej kobiecości, miały ogólnie niski poziom testosteronu. Teoretyzował, że proporcje płci dzieci z tych hormonalnie odmiennych grup mogą się znacznie różnić od siebie.

Miał rację. Pięćdziesiąt osiem procent dzieci kobiet-adwokatów i prawników to chłopcy, podczas gdy była Miss America miała dwa razy więcej córek niż synów.

Chcesz, aby synowie ci pomogli w pracy na roli? Poślub dziewczynę z sąsiedniej farmy, która wygląda jak LeBron James.

10 – Testosteron, długość palca i wyspa Lesbos

Spójrz na swoje ręce. Trzymaj je przed sobą, jakbyś próbował złapać pstrąga, który rzucił na ciebie jakiś sprzedawca ryb. Czy Twój palec serdeczny (czwarty palec, licząc od kciuka) jest dłuższy niż palec wskazujący (drugi palec)?

Jeśli tak, a ty jesteś mężczyzną, to dobrze dla ciebie. W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy byłeś mocno osadzony w macicy mamy, hormony zaczęły pracować, aby pomóc w budowie ciała, w tym kości. To wczesna ekspozycja na Testosteron wydaje się mieć znaczenie między długością tych dwóch palców. Biolodzy nazywają to stosunkiem 2D: 4D.

Naukowiec John Manning z University of Liverpool przeprowadził nawet badania wskazujące, że wyjątkowi sportowcy mają wyjątkowo długie palce serdeczne, co może sugerować, że nie dostaliby dodatkowych dawek Testosteronu, gdy byli w macicy.

Równie niesamowity i wręcz przekonujący w całej tej dyskusji 2D: 4D jest fakt, że kobiety zazwyczaj mają cyfry o podobnej długości, z godnym uwagi wyjątkiem lesbijek. Zwykle mają proporcje podobne do mężczyzn.

Nie patrz na ręce swojej dziewczyny, by odkryć, że ma wyraźny stosunek 2D: 4D i automatycznie zacząć przeglądać historię przeglądarki w przypadku pornografii pełnej dziewczyn, ponieważ z pewnością ta metoda nie jest niezawodna.

Jednak naukowcy odkryli, że kiedy patrzą na setki zwykłych kobiet i setki lesbijek, wiele lesbijek miało palce serdeczne dłuższe niż ich palce wskazujące.

Prawdopodobnie kobiety te, podobnie jak mężczyźni z podobnymi dynamicznymi cyframi, mogły otrzymać dodatkową dawkę testosteronu w pierwszym trymestrze ciąży w macicy. W rezultacie (a to tylko jedna teoria) ich preferencje seksualne silnie skłaniały się ku innym kobietom.

TC Luoma

t-nation.com

Menu