Terapia testosteronem – sposoby, suplementy leki, wskazówki

1.Terapia zastępcza testosteronem jest sztuką taką samą jak nauka. Niestety wielu lekarzy to gówniani artyści.
2.„Normalny” odczyt testosteronu nie oznacza prawie nic. Musisz uzyskać wyniki testów na całkowity testosteron, wolny testosteron i biodostępny testosteron, aby uzyskać dość dokładny obraz hormonalny.
3.Terapię zastępczą testosteronem (TRT) należy podawać w oparciu o objawy zamiast w oparciu o badania krwi. Jeśli nie masz energii, łatwo nabierasz tkanki tłuszczowej, masz problemy z budowaniem masy mięśniowej, masz niskie libido i cierpisz na depresję, możesz potrzebować właśnie takiej terapii.
4.Masz do wyboru zastrzyki, żele, kremy, granulki lub suplementy pomocne w leczeniu niskiego poziomu Testosteronu. Jednak zastrzyki z testosteronu zapewniają Ci najlepsze efekty i najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.
5.TRT powoduje bardzo niewiele negatywnych skutków ubocznych. Terapia jest jednak przeciwwskazana u mężczyzn z istniejącym rakiem prostaty. Terapia zastępcza testosteronem może również powodować łatwo uleczalny stan, w którym gęstnieje krew.
6.Niektóre zalety TRT widoczne są dość szybko, podczas gdy inne wymagają lat. Libido może ulec poprawie w ciągu kilku tygodni, podobnie jak depresja, ale utrata tkanki tłuszczowej i wzrost mięśni trwają miesiące, rosnąc w mniejszym tempie przez długie lata.

Czy Twoje jądra wykonują swoją pracę?
Dostałeś wyniki badań krwi i masz poziom testosteronu na 600 nanogramach na decylitr (ng / dl) krwi. Wiesz, że „normalny” poziom jest gdzieś między 200 a 1100 ng / dl. Oddychasz więc z ulgą i w duchu chwalisz swoje jądra, za dobrze wykonaną robotę przy wykrywaniu poziomu testosteronu na normalnej granicy 600. Ale co to naprawdę oznacza?

„Normalny” testosteron oznacza.. zupełnie nic!

Niestety, poziom testosteronu w krwi o wartości 600 ng/dl w praktyce nie znaczy nic.Testowanie testosteronu poprzez badania krwi obfituje w niespójności. Wartości testosteronu we krwi różnią się w zależności od minuty i dnia. Jedynym sposobem na uzyskanie dokładnego odczytu byłoby zebranie moczu w ciągu 24 godzin i zlecenie laboratorium pomiaru testosteronu i jego metabolitów. Alternatywnie możesz oddać co najmniej trzy próbki krwi z różnej pory w ciągu danego dnia. Laboratorium następnie zebrałoby je i przetestowało te wszystkie próbki jako jedną.

Ale nikt tego nie robi w ten sposób. Jest on droższy, bardziej czasochłonny i bardziej niewygodny. Poza tym, lekarz pomyślałby, że jesteś szalony, nawet sugerując takie badanie, bo tak naprawdę, kim jesteś, żeby go kwestionować, ty nieszczęsny śmiertelniku, i dlaczego tak bardzo martwisz się o swój poziom Testosteronu? Powinieneś zadowolać się niedokładnymi odczytami krwi, średnimi poziomami testosteronu i przynajmniej quasi-funkcjonalnymi jądrami, tak jak cała reszta szarej masy na naszej planecie.

I nawet gdybyś zebrał wiele próbek krwi, nadal niewiele by ci to powiedziało. Po pierwsze, nawet jeśli wyniki mogą wskazywać na normalny poziom testosteronu, może to nie być normalne dla CIEBIE.
Być może uzyskałbyś wysoką liczbę oktanową 1100, gdy byłeś w wieku dwudziestu kilku lat, ale teraz rozdrabniasz się na stosunkowo niską liczbę oktanową 600 i spędzasz całe dnie na Facebooku, lub jego ekwiwalencie offline, wyklejaniu albumu. Jedynym sposobem, dzięki któremu wiesz, co jest dla ciebie normalne, jest ustalenie podstawowego poziomu testosteronu przed ukończeniem 30. roku życia. Ale tego przecież też nikt nie robi.

Inne kwestie: SHBG i Estradiol
Następnie pojawia się problem glikoproteiny wiążącej hormony płciowe znanej jako SHBG. Jest to glikoproteina, która dosłownie wiąże hormony płciowe, w tym średnio około 60% testosteronu, a odsetek ten rośnie wraz z wiekiem.
Im więcej posiadasz SHBG, tym więcej wiąże się on z twoim testosteronem, pozostawiając mniej tego wolnego testosteronu, który mógłby robić wszystkie dobre rzeczy w twoim organizmie. Tak więc, podczas gdy poziom testosteronu może wynosić 600, duża jego część jest zablokowana. To może być denerwujące. To tak jakby mieć dżina w butelce, której nie można odkorkować.

Dlatego, próbując określić poziom T, lekarze powinni przynajmniej zapytać laboratorium o całkowity poziom testosteronu, „wolny” poziom testosteronu i „biodostępny” poziom testosteronu, abyś mógł uzyskać trochę lepsze wyobrażenie o swojej sytuacji. Ale jak już pewnie zgadliście, nikt tego nie robi, przynajmniej niewielu konwencjonalnie przeszkolonych lekarzy.

Nie możemy zapomnieć też o estrogenach, a dokładniej o poziomach estradiolu u mężczyzn. Twój poziom testosteronu może być normalny, ale jeśli poziom estradiolu jest wysoki, może to uniemożliwić działanie testosteronu i jego wysiłki, aby uczynić cię mężczyzną, jakim powinieneś być.
Jak widać, określenie normalnego poziomu testosteronu jest trudną kwestią. Niezależnie od tego, jakie są twoje wyniki laboratoryjne i biorąc pod uwagę problematyczny charakter testów laboratoryjnych, musisz polegać na objawach i zwykłym pragnieniu bycia lepszą wersją samego siebie, hormonalnie mówiąc.

Objawy niskiego Testosteronu
Czy masz mniej energii? Czy doświadczyłeś niewytłumaczalnego wzrostu tkanki tłuszczowej i masz problemy z jej utratą? A co z utratą napięcia mięśniowego i niemożnością postępu w treningach? Czy twoja erekcja czasami słabnie? Czy myślisz bardziej o swoim trawniku niż o damskich kształtach?
A co z przedwczesnym starzeniem się? Trudności z koncentracją lub pamięcią? Depresja? A może brak „odpowiedniej agresywności”, w której nie podejmujesz inicjatywy w sprawach biznesowych lub sercowych?
Może jesteś zdenerwowany albo zawsze wkurzony, gotowy urwać głowę kolesia w kolejce przed tobą, który kupił ostatnią cholerną bułeczkę cynamonową? Każda z tych rzeczy może wskazywać na niski poziom Testosteronu, w tym, pozornie paradoksalnie, tę ostatnią pozycję na liście dotyczącą nadmiernych poziomów gniewu.
Historycznie niski poziom testosteronu lub hipogonadyzmu był w dużej mierze problemem wieku średniego i wyższego. Badanie z 2006 r. Wykazało, że cierpi na to 39% mężczyzn w wieku powyżej 45 lat. Inne badanie mówi, że podczas gdy 13 milionów mężczyzn w USA może mieć niedobór testosteronu, mniej niż 10% otrzymuje w tej kwestii leczenie.
To całkiem niezły kawałek ludzkiej populacji, ale uważam, że te statystyki odzwierciedlają tylko tych mężczyzn, którzy mieli niedobory kliniczne, tj. ich testy laboratoryjne wykazały, że mają niski testosteron. Pomija się miliony – wielu młodych lub stosunkowo młodych mężczyzn – których testy laboratoryjne mówią, że mogą mieć testosteron w porządku, ale w oparciu o ich objawy, prawdopodobnie ich poziomy są niedostateczne.
Ignoruje się również młodszych mężczyzn, którzy zazwyczaj nie testują swoich poziomów Testosteronu. Miliony z nich mają też prawdopodobnie deficyt tego hormonu. Nie z powodu starości, ale z powodu estrogenów środowiskowych, przysadki mózgowej i jąder ogólnie dławionych przez wszechobecne chemikalia i prawdopodobnie też nowoczesnego, wypełnionego wygodą trybu życia o niskim testosteronie.
W rzeczywistości spekuluje się, że poziom testosteronu przeciętnego mężczyzny jest dzisiaj mniej więcej połową tego, co mieli jego dziadkowie, w porównywalnym momencie życia.

Wykonaj właściwe testy laboratoryjne
Twoim pierwszym zadaniem jest znalezienie postępowego lekarza lub przynajmniej takiego, któremu nie przeszkadza pacjent, który wie, czego chce. Na szczęście w całym kraju jest teraz wiele ośrodków leczenia niskiego poziomu testosteronu. Niestety, wielu z nich jest w tym celu by szybko zarobić i prawdopodobnie nie będą tak dobrze poinformowani na ten temat, jak byśmy chcieli. Tym bardziej powinieneś przejąć nad tym kontrolę.
Po znalezieniu odpowiedniego lekarza opisz swoje objawy, wyraź pragnienie uzyskania terapii zastępczej testosteronem i poproś o badania w laboratorium. Ale upewnij się, że masz testy wykonane dokładnie w sposób określony poniżej. (Na przykład, jeśli nie poprosisz o test estradiolowy „wrażliwy test” dla mężczyzn, zmierzą oni twój estradiol tak, jakbyś był baletnicą z baletu Bolszoj cierpiącą na problemy z miesiączką).

Poproś o te testy laboratoryjne:

Testosteron, łącznie
Testosteron, biodostępny
Testosteron, wolny
Estradiol (wrażliwy test)
Globulina wiążąca hormony steroidowe
Hormon stymulujący pęcherzyki (FSH)
Hormon luteinizujący (LH)
Dihydrotestosteron (DHT)
Morfologia krwi(CBC)
Antygen swoisty dla prostaty (PSA)
Panel chemii krwi
Panel metaboliczny
Testy te dadzą dość dobry odczyt wyjściowy o tym w jakim miejscu się znajdujesz ze swoim testosteronem. Więc gdy będziesz mieć kolejne badania krwi wykonane trzy do sześciu miesięcy później, możesz sprawdzić, czy masz odpowiednią jego dawkę i czy cierpisz na jakiekolwiek negatywne skutki uboczne.

Jaki masz wybór przy zastępowaniu Testosteronu?
Jeśli testy wykazały niedobór testosteronu lub masz objawy niskiego poziomu testosteronu, prawdopodobnie będziesz chciał coś z tym zrobić. Istnieją zdecydowanie suplementy bez recepty przeznaczone do tego celu. (Alpha Male® i Tribex® są najsilniejszymi.) I chociaż są skuteczne, najlepiej działają gdy są stosowane przez zdrowych młodszych mężczyzn, którzy chcą zwiększyć poziom Testosteronu do celów kulturystycznych. Prawdopodobnie nie są najlepszym wyborem dla mężczyzn o niskim poziomie klinicznym i którzy podjęli decyzję o poddaniu się zastępczej terapii testosteronu czyli TRT.

1. Zastrzyki testosteronu
Zastrzyki testosteronu to creme de la creme terapii zastępczej testosteronu. Chociaż prawdą jest, że żele testosteronu (patrz niżej) tworzą bardziej naturalny przepływ testosteronu, zastrzyki, pod warunkiem oczywiście, że są właściwie podawane, dają ci najwięcej możliwości budowania mięśni, zwiększania libido, i ogólnego efektu.
W Ameryce zasadniczo masz dwie substancje do wstrzykiwania: enantan testosteronu i cypionian testosteronu. Okres półtrwania tych dwóch różni się nieznacznie, ale nie jest to duży problem, zwłaszcza jeśli dawkowanie jest odpowiednie i wybrano odpowiednią metodę i harmonogram wstrzykiwania.
Dla większości mężczyzn 100 mg. tydzień każdego estru wystarczy do skutecznego leczenia. Jednak niektórzy mężczyźni potrzebują mniej, a niektórzy mężczyźni potrzebują więcej, być może nawet 200 mg. tydzień. Powyżej tej ilości i jesteś już na cyklu sterydów kulturystycznych zamiast terapii zastępowania testosteronu.
Nawet jeśli wstrzykasz sobie raz w tygodniu (zawsze tego samego dnia), nadal możesz odczuwać trochę zastoju w niskim stężeniu testosteronu, gdy oddalasz się od dnia wstrzyknięcia. Aby temu zaradzić, wielu mężczyzn dzieli dawkę na pół i wstrzykuje dwa razy w tygodniu, a nie raz w tygodniu. Dzięki temu poziom testosteronu we krwi jest dość stabilny.
I choć wielu mężczyzn zarządza najintensywniejszymi treningami tak, aby pokryć się ze szczytami i spadkami ich TRT, jest to w dużej mierze niepotrzebne, zwłaszcza gdy stosujesz dwa zastrzyki w tygodniu. Zastrzyki podane blisko siebie zapewniają, że prawie zawsze jesteś na szczytowym poziomie.
Dodatkowo możesz rozważyć zastrzyki podskórne, a nie zastrzyki domięśniowe. Dr John Crisler, znany guru testosteronu, twierdzi, że podskórny zastrzyk jest znacznie bardziej skuteczny, tak bardzo, że 80 mg. testosteronu wstrzykniętego pod skórę równe jest 100 mg. wstrzykniętego domięśniowo. Poza tym, nie podrażniasz mięśni brzucha (pełnych tysięcy dziur w ciągu całego cyklu leczenia TRT).
Wszystko, co wystarczy zrobić, to szczypnąć skórę na pośladkach, udach, a nawet brzuchu, i wstrzyknąć niewielką igłę w fałd pod kątem 45 stopni lub 90 stopni. Całkowicie wciśnij tłok, puść skórę i gotowe. Nie wiadomo stuprocentowo, czy Crisler ma pewność co do mocy zastrzyków podskórnych, ale ma wiele racji i warto tego spróbować.

2. Żele testosteronowe
Jak wspomniano powyżej, żele testosteronowe zapewniają znacznie bardziej naturalny rytm androgenowy i prawdopodobnie należy wysunąć argument, że udaje się w ten sposób naśladować naturalne rytmy organizmu. Jednak wielu uważa, że ta metoda nie daje takiego samego wpływu na poziom testosteronu jak estry do wstrzykiwania.
Poza tym żele mają swoje wady. Powinieneś stosować żele tylko na świeżo umytą skórę. Powinieneś powstrzymać się od pływania lub produkowania potu przez co najmniej godzinę. Co więcej, nie możesz w żadnym wypadku pozwolić dziecku lub kobiecie (zwłaszcza ciężarnej) na kontakt z leczonym obszarem skóry, dopóki nie będzie całkowicie sucha.
Jeśli zdecydujesz się na użycie żeli, musisz zastosować je raz (lub w niektórych przypadkach dwa razy) dziennie. Nie używaj jednak rąk do nakładania żelu. Żaden żel na rękach nie przesiąka do krwiobiegu. To jak nanoszenie żelu na rękawicę, która nie jest zbyt przepuszczalna. Zamiast tego wyciśnij żel na przedramiona i wetrzyj je w siebie nawzajem. W ten sposób nie zmarnujesz ani odrobiny żelu.

3. Wszystko inne
Prawie wszystko inne, w tym kremy, granulki i krople podjęzykowe, nie jest warte dyskusji. Z pewnością kremy mogą być skuteczne, ale są brudzące i nie penetrują skóry lepiej od żeli. Granulki i krople są albo nieskuteczne, albo niepraktyczne i sprawiają, że dokładne dozowanie jest prawie niemożliwe.
Istnieją jednak inne substancje, które okazały się skuteczne w leczeniu wtórnego hipogonadyzmu (gdy podwzgórze z jakiegokolwiek powodu nie każe przysadce produkować LH i FSH, co z kolei powoduje, że jądra nie wytwarzają Testosteronu), jak selektywne modulatory receptora estrogenowego w skrócie SERM.
Dwa z najbardziej znanych to Clomid (klomifen) i Nolvadex (tamoksyfen). Obie po prostu oszukują przysadkę i zmuszają do produkcji Lutropiny, która następnie każe jądrom zabrać się do pracy. Dokładne szczegóły na ten temat są jednak poza zakresem tego artykułu.

TRT, Twoje jądra i HCG
Jednym z największych obaw przed podjęciem terapii zastępczej testosteronu jest niepłodność i kurczenie się jąder. Chociaż terapia ta zmniejsza liczbę plemników wytwarzanych przez człowieka, głupotą byłoby myśleć, że twoje zastępcze dawkowanie testosteronu uczyniło cię bezpłodnym. Jednak w wielu przypadkach jądra będą się kurczyć, a liczba plemników spadnie, ale tym skutkom można łatwo zapobiec przez jednoczesne podawanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej znanej jako HCG.

HCG
Lek naśladuje Lutropinę, aby twoje jądra nie przestały pracować. Będą nadal produkować spermę i nadal będą produkować testosteron, więc kurczenie się nie nastąpi. Ponadto w całym ciele występują receptory Lutropiny, a HCG przyłącza się do tych ogólnoustrojowych receptorów. W efekcie powoduje to, że mężczyźni poddani terapii zastępowania testosteronu połączonej z HCG zgłaszają cholernie dobre samopoczucie.
HCG podaje się podskórnie za pomocą igły insulinowej i jest łatwo dostępne dla Twego lekarza za pośrednictwem różnych aptek w całym kraju. Zazwyczaj zalecana dawka początkowa wynosi około 100 iu na dobę, następnie osiągając wyższe dawki dzienne lub, na przemian, 250 lub 500 podawanych dwa razy w tygodniu.

Potencjalne negatywne skutki uboczne TRT
Istnieje niewielka liczba efektów ubocznych, które mogą się zdarzyć przy Terapii zastępczej testosteronu. Niektóre są problemem tylko wtedy, jeśli masz raka prostaty przed rozpoczęciem terapii TRT.

Trzeba zauważyć, że nie ma absolutnie żadnych dowodów – nawet po tym, jak naukowcy opracowali tysiące badań i historii pacjentów – że terapia może powodować raka prostaty. Jednak z pewnych powodów, których jeszcze nie rozumiemy, TRT może pogorszyć raka prostaty. Dlatego ważne jest, aby co roku przeprowadzać cyfrowe badania doodbytnicze (DRE), kontynuując monitorowanie antygenów specyficznych dla prostaty (PSA).
Terapia zastępcza testosteronu może również powodować stan zwany policytemią, co po prostu oznacza, że terapia testosteronem spowodowała, że organizm produkuje zbyt wiele czerwonych krwinek. Zamiast swobodnie przepływać przez twoje żyły, twoja krew staje się gęsta i może to, co zrozumiałe, powodować ataki serca i udary, gdy zatka twoje naczynia krwionośne.

Dlatego ważne jest monitorowanie zarówno hemoglobiny, jak i hematokrytu. Jeśli hemoglobina przekracza 18,0 lub hematokryt przekracza około 50,0, albo musisz dostosować dawkę testosteronu, oddać krew do Czerwonego Krzyża, albo poddać się zabiegowi zwanemu upuszczaniem krwi (zwykłe pobranie krwi w gabinecie lekarskim).

Co z Ginekomastią i atakami serca?
Bardzo przerażająca wielu ginekomastia jest prawie niespotykana u mężczyzn otrzymujących terapię zastępowania testosteronu. Ginekomastia, czyli wzrost męskiej tkanki piersi, jest obserwowana prawie wyłącznie u mężczyzn przyjmujących poziom testosteronu dla kulturystów (1000 do 3000 mg tygodniowo) lub analogów testosteronu. Wypadanie włosów jest możliwe, ale wydaje się, że ustabilizuje się w wieku 30 lat. Jeśli dotarłeś tak daleko bez utraty włosów, to bardzo wątpliwe, że TRT pogorszy sytuację.

Cała reszta plotek, które słyszałeś o testosteronie powodującym ataki serca lub cokolwiek innego, jest po prostu nieprawdziwa. Wręcz przeciwnie, to mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są znacznie bardziej podatni na wiele dolegliwości, w tym choroby serca, cukrzycę, demencję i prawie wszystkie inne choroby, zazwyczaj związane z podeszłym wiekiem u mężczyzn.

Czego można się spodziewać po terapii zastępczej testosteronem?
Testosteron regeneruje i ulepsza ciało, ale zazwyczaj nie dzieje się to z dnia na dzień. Chociaż możesz zacząć czuć się całkiem nieźle, bardzo podekscytowany, po rozpoczęciu terapii, różne korzyści fizjologiczne zajmują różną ilość czasu.

Korzyści seksualne. Te rozpoczynają się w pełni około 3 tygodnia, a szczyt osiągają między 19 a 21 tygodniem.
Depresja. Jeśli jest to obecny czynnik na początku terapii, depresja często zaczyna się wycofywać od 6 tygodnia, ale maksymalne korzyści trwają dłużej.
Lęk, towarzyskość i stymulacja kory mózgowej (część, która kontroluje uwagę, a nawet kreatywność). Te zaczynają się poprawiać po około 3 tygodniu, szczytując około 3 miesięcy po rozpoczęciu terapii.

Wrażliwość na insulinę. Zaczyna rosnąć w ciągu zaledwie kilku dni, a efekty stają się widoczne (mniej tkanki tłuszczowej) w ciągu 3 do 12 miesięcy, ale często trwają przez lata.
Zwiększona muskularność. Jest to wysoce zależne nie tylko od posiadania odpowiedniego poziomu testosteronu, ale także od genetyki, diety, stylu życia i treningu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, terapia testosteronem może pozytywnie wpływać na muskulaturę już w ciągu miesiąca, osiągając szczyt około roku, a następnie kontynuować się przez nieco dłuższy czas.
Dobre życie. I wtedy istnieje niematerialna korzyść znana jako przyjemność życia. To jest to, co często dostajesz, kiedy łączysz wszystkie korzyści testosteronu, fizjologiczne i psychologiczne, w jedno. Tak naprawdę nie można tego zmierzyć, ale jest to bardzo cenne. Tylko upewnij się, że znajdziesz lekarza, który to rozumie.

t-natiom.com

Menu